В същото време покритието на общинските разходи с местни приходи за първи път е по-ниско от средното
Усредненият размер на местните данъци в общините в област Пловдив при всички разглеждани данъци е по-висок от средния за страната. Това установява категорично Институтът за пазарна икономика (ИПИ) в тазгодишното издание на алманаха за регионално развитие в България „Регионални профили: показатели за развитие“. Изследването се основава на 75 индикатора, които оценяват икономическата и социалната среда в 28-те области в страната.
Данните касаят именно настоящата 2024 г., уточнява ИПИ. От доклада става ясно още, че разликите със средния за страната размер на местните данъци не са много големи.
Средният размер на ставката върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица е 2,17‰ (при 2,15‰ в страната), а върху търговията – 13,03 лв. на кв. м (при 13,08 лв. на кв. м в страната).
Средният данък върху превозните средства е 1,59 лв./kW (при 1,56 лв./kW в страната), а върху прехвърлянето на собственост – 2,85% (при 2,81% в страната).
На този фон преди броени дни стана ясно, че Община Пловдив планира вдигане на такса Битови отпадъци за бизнес и домакинства с около 30%, както и рязко повишаване и на таксата за местодомуване на автомобили- от 20 на 60 лева. Още по темата вижте в коментара Аргументи срещу увеличаването на ТБО в Пловдив.
В рамките на областта най-ниски са средните данъчни ставки в общините Съединение и Калояново, а най-високи – в Лъки и Сопот, сочи докладът на ИПИ.
Притеснително е, че в същото време покритието на общинските разходи с местни приходи за първи път е по-ниско от средното.
Делът на собствените от общите приходи в общините в областта намалява и се изравнява със средния (27%), но покритието на общинските разходи с местни приходи за първи път през 2023 г. е по-ниско от средното – 70% в областта при 74% в страната.
Ето как се движи този показател през последните 4 години:
Покритие на общинските разходи с местни приходи (%)
103,1 за 2021
85,4 за 2022
70,2 за 2023
74,1 за 2024 г.